НАЈНОВИ НОВОСТИ

AMD е блиску до лансирањето на новиот Threadripper процесор, новиот хај-енд Threadripper има 32 јадрa и 64 "thread-а" и е дел од втората генерација на Ryzen процесорите. Точниот датум кога овој процесор ќе излезе во продажба сеуште не се знае,...
Rockstar иако нема официјално најавено дали Red Dead Redemption 2 ќе излезе за PC, еден од девелоперите кој моментално работи на играта во наведените платформи за Red Dead Redemption 2 има поставено и PC верзија. Овој девелопер веќе неколку години...
Asus Zenfone 5z, кој беше представен официјално во февруари оваа година за време на Мобилниот светски конгрес (MWC) конечно доаѓа на пазарот. Според твитот од тајванската сметка на тајванската компанија, лансирањето е закажано за 15 јуни. Zenfone 5z се напојува...
Раните индикации се дека Snapdragon 710 е хит за производители на мобилни телефони, но Qualcomm има повеќе чипови кои сакаат да ги представат. Snapdragon 680 беше забележан на Geekbench, кој ќе биде благодет за идните телефони од средната класа. Процесорот...
https://www.youtube.com/watch?v=nujuAnZ9K50 Во понеделникот Corsair ги најави новите RGB рам мемории за ентузијасти и модери. Vengeance RGB Pro DDR4 има брзина од 4000 MHz и користи нов дизајн за поефикасно дистрибуирање на топлината. За осветлувањето се користат 10 RGB лед ленти, најголемиот...
Еден куп CAD-базирани рендери протекоа прикажувајќи го во сета своја слава и моќ и потврдувајќи ја теоријата дека во скоро време ќе се појави Galaxy Note 9. Од предната страна дефинитивно изгледа дека не се разликува од Note 8, но тоа...
Извештаите за претстојниот Галакси 9 се прилично нејасни, но секој еден од нив додава дел од сложувалката парче по парче. Најдоцна дизајнот најверојатно нема многу да се промени. Според следниов screenshoot може да се види дека дизајнот не е многу...
Corsair денес лансираше нова серија SSD под нивниот бренд. MP300 има повеќе буџетска припадност, нуди брзо NVMe решение (што Corsair вели дека е до три пати побрзо од SATA) за релативно ниски цени. Како и другите буџетски NVMe решенија,...
Познатата компанија Nvidia досега играше интегрална улога во скорешната AI ренесанса, со овозможување на процесори што многу моќно влијаат во полето на истражување и развивање на роботските науки, но сега значително зачекорија во иднината. За време на настанот Computex...
Интел го лансираше Optane 905P SSD во попрактичниот форм-фактор M.2-22110 (110 mm), следејќи го раното мајско лансирање во форм-факторот со додадена картичка (AIC). Овие дискови го користат предностите на PCI-Express 3.0 x4 интерфејсот и NVMe протоколот, и ја користат...
177FollowersFollow

ПОВЕЌЕ ЗА ТЕБЕ

ПОПУЛАРНО

Red Dead Redemption 2 ќе излезе за PC?

Rockstar иако нема официјално најавено дали Red Dead Redemption 2 ќе излезе за PC, еден од девелоперите кој моментално работи на играта во наведените платформи за Red Dead Redemption 2 има поставено и PC верзија. Овој девелопер веќе неколку години работи заедно со Rockstar како...

Synopsys го прикажа првото USB 3.2 демо со брзини од 20Gbps

Во септември USB-IF, управувачкото тело на USB, ги објави спецификациите за USB 3.2. Новите спецификации укажуваат споени два канали од 10Gb/s заедно за да се постигне брзина до 20Gb/s . Тоа е половина од пропусната моќ на Thunderbolt 3, што е најсилниот конкурент на USB. Synopsys...

Samsung Galaxy S7 и S7 Edge добиваат Oreo ажурирање во Шведска

Android Oreo промоцијата на најновиот фирмвер за постарите Galaxy S7 / S7 Edge ja  достигна Шведска и, најверојатно, ќе почне да се појавува и во другите скандинавски земји. Ажурирањето зафаќа 1.2GB и го носи Oreo, Samsung Experience 9.0 UX и безбедносниот patch од 1 април. Ако...

Samsung најави 32GB 10nm-класа DDR4 SoDIMMs за гејминг лаптопи

Samsung објави производство на нова 32GB DDR4 меморија дизајнирана за лаптопи изградени на 10nm-класа јазол. Новите модули доаѓаат по неколку месеци испорака на десктоп меморија од 10nm класа. Објавувањето денес го покрива формат факторот SoDIMM, меморија дизајнирана за употреба во преносни компјутери каде што...

Светот на криптовалутите – Биткоин

Што е биткоин? Биткоин е децентрализирана виртуелна валута на која често се гледа како нов тип на пари. Дигиталниот токен со кој може да се купуваат работи на интернет или да се заменува во офлајн светот преку електронски уреди, не е поврзан со банките, туку е...